W Hanoi podpisano umowę o wolnym handlu między Unią Europejską i Wietnamem

0
1194
epa07684230 Minister of planning and investment Nguyen Chi Dung (R), European Commissioner for Trade Cecilia Malmstrom (C), Minister of the Business Environment, Trade and Entrepreneurship of Romania Stefan Radu Oprea (L) attend at the signing ceremony for the Free Trade Agreement and the Investment Protection Agreement between Viet Nam and European Union (EVFTA and IPA) at the Government Office in Hanoi, Vietnam, 30 June 2019. EPA/MINH HOANG Dostawca: PAP/EPA.

Umowa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Parlament Europejski, co – jak zauważa Reuters – nie jest oczywiste z uwagi na zastrzeżenia niektórych eurodeputowanych co do przestrzegania praw człowieka w Wietnamie.

Unia Europejska określiła umowę o wolnym handlu między UE a Wietnamem (EVFTA) jako “najbardziej ambitną umowę o wolnym handlu kiedykolwiek zawartą z krajem rozwijającym się”.

Unia Europejska jest dla Wietnamu drugim po USA rynkiem zbytu, Wietnam eksportuje głównie odzież i obuwie.

Umowę – w trzy i poł roku od zakończenia negocjacji w grudniu 2015 roku – podpisała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem i wietnamski minister przemysłu i handlu Tran Tuan Anh.

Umowa prowadzi do wyeliminowania 99 proc. ceł, chociaż będzie to odbywać się stopniowo w ciągu 10 lat, a na pozostałe towary, zwłaszcza produkty rolnicze zostaną ustanowione kwoty.

Wietnam już wcześniej podpisał kilkanaście umów o wolnym handlu, w tym umowę o Kompleksowym i Progresywnym Partnerstwie Transpacyficznym (Comprehensive and Progressive Trans-Pacific Partnership – CPTPP) między 11 państwami z obszaru Pacyfiku.

Można się spodziewać, jak pisze Reuters, ze obecna umowa z UE otworzy rynki usług, m.in. w sektorach pocztowym, bankowym i morskim.

W 2018 roku Wietnam do UE wyeksportował towary i usługi o łącznej wartości 42,5 mld dolarów, podczas gdy wartość importu z Unii wyniosła 13,8 mld dolarów.

Wietnamski rząd podał w niedzielę, że EVFTA spowoduje zwiększenie unijnego eksportu do Wietnamu o 15,28 proc., eksportu wietnamskiego do UE 20 proc. do 2020 roku. (PAP)

klm/ je/