W parlamencie uroczyste posiedzenie Senatu z udziałem prezydenta i premiera

0
683
Warszawa, 04.06.2019. Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystego posiedzenia Senatu, 4 bm. w Sali Kolumnowej Sejmu, z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu. W posiedzeniu uczestniczą senatorowie obecnej i poprzednich kadencji, prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i członkowie rządu. (rg/awol) PAP/Rafał Guz

Uroczyste posiedzenie Izby zostało zorganizowane we wtorek, w ramach obchodów 30-lecia pierwszych po wojnie wolnych wyborów do Senatu 4 czerwca 1989 r. Odbyło się ono – podobnie jak miało to miejsce przez część pierwszej kadencji Senatu wolnej Polski – w Sali Kolumnowej Sejmu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych – prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na początku wydarzenia minutą ciszy uczczono zmarłych senatorów III RP.

Prezydent podczas swojego wystąpienia oświadczył, że wybory 4 czerwca 1989 r. były wielkim zwycięstwem Polaków. “Chociaż wybory były tak ukształtowane, że do Sejmu nie były w pełni wolne, to jednak Polacy pokazali, że w sposób zdecydowany odrzucają komunizm i komunistów, odrzucając listę krajową, odrzucili tamten ustrój i tamtą władzę tych przedstawicieli Moskwy, tutaj, w Warszawie” – mówił Duda.

Także szef rządu stwierdził, że wybory z 4 czerwca 1989 r. były niezwykle ważnym krokiem na drodze ku wolności. Polacy 30 lat temu “przelali” na Senat swoje pragnienie wolności i demokracji – dodał. “Po latach, choć byłem bardzo krytyczny wówczas wobec Okrągłego Stołu i wyborów z 4 czerwca, po latach dostrzegam ich ogromną wartość. I rzeczywiście śmiało sam mogę przyznać, że były one niezwykle ważnym krokiem na drodze do wolności, ku w pełni wolnym wyborom, które odbyły się 2,5 roku później w 1991 r.” – mówił Morawiecki. (PAP)

autor: Anna Tustanowska, Edyta Roś, Mateusz Roszak

amt/ ero/ mro/ godl/