W środę wzmożone kontrole policji w rejonach przejść dla pieszych

0
385
Jarosław, 31.10.2018. Funkcjonariusze policji podczas pierwszego dnia akcji „Znicz 2018”, 31 bm. w okolicy cmentarza w Jarosławiu. Tegoroczna akcja potrwa aż do niedzieli 4 listopada br. Policjanci przede wszystkim będą dbać o płynność i porządek ruchu w okolicach cmentarzy, ale także prowadzić wzmożone kontrole prędkości i trzeźwości na drogach. (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz

Wzmożone kontrole policji są związane z akcją pod kryptonimem “niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ramach działań w godz. 6-22 na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów, czyli o około tysiąca więcej niż zwykle.

“Będziemy w szczególności w miejscach najbardziej zagrożonych, tam gdzie wypadki mogą powstawać, bądź powstają z udziałem pieszych, a więc okolice skrzyżowań, ruchliwe ulice, przejścia dla pieszych, również przejazdy dla rowerzystów” – powiedział PAP podinsp. Radosław Kobryś. Jak dodał, działania mają spowodować zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w tym roku (do 30 września) na drogach doszło do 4433 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 494 z nich, a 4030 osób zostało rannych.

“Jeżeli chodzi o wypadki z udziałem pieszych i rannych, to łączy się to z ogólną tendencją, jaką mamy w Polsce, czyli o 10 proc. mniej wypadków, o 10 proc. mniej osób rannych, ale w tym roku liczba ofiar śmiertelnych w kategorii pieszych wzrosła o 9” – zaznaczył Kobryś.

Z informacji, jakie przekazał, wynika również, że zmniejszyła się liczba potrąceń na przejściach dla pieszych, które do niedawna stanowiły ponad połowę z nich. Obecnie na 4433 wypadki z udziałem pieszych 2063 to potrącenia na przejściach.

Z kolei grupą uczestników ruchu drogowego, która odnotowała największą poprawę – jeśli chodzi o bezpieczeństwo – są rowerzyści. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ krap/