W Warszawie uczczono 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino

0
215
Warszawa, 12.05.2019. Uroczystości przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino, 12 bm. W Warszawie odbyły się obchody 75. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych połączone z upamiętnieniem 84. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 49. rocznicy śmierci Generała Władysława Andersa. (cat) PAP/Marcin Obara

Szef MON Mariusz Błaszczak w liście do zgromadzonych przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino podkreślił, że zdobycie klasztoru to jedna z najbardziej chlubnych kart w historii polskiego oręża. “Żołnierze szturmujący niemieckie umocnienia wykazali się bezprzykładnym męstwem, odwagą i uporem. Rozkaz do ataku wydany przez gen. Władysława Andersa mówił: +w chwilach tych będą z nami myśli i serca całego narodu, podtrzymywać nas będą duchy poległych naszych towarzyszy broni. Niech lew mieszka w waszym sercu+” – napisał.

“Po ciężkich walkach nad ruinami Monte Cassino załopotała polska flaga, a trębacz odegrał hejnał mariacki (…). Pielęgnowanie pamięci o polskich bohaterach spod Monte Cassino jest wyrazem szacunku dla ich wielkiego dzieła. Poświęcili oni wszystko, aby walczyć o wolną Polskę (…). Dlatego również i dziś powinni być inspiracją dla nas wszystkich” – zaakcentował minister.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że 75 lat temu rozpoczęła się “jedna z najważniejszych operacji zbrojnych w II wojnie światowej”. “Rozpoczął się szturm 2. Korpusu Polskiego na linię Gustawa, na wzgórze Monte Cassino (…). I Polacy dokonali rzeczy niemożliwej – zdobyli ten szczyt, który do tej pory był nie do zdobycia. Monte Cassino wpisało się w długą tradycję dziejów oręża polskiego, kiedy to żołnierz polski zawsze stawał po stronie dobra i po stronie wartości, które od wieków tworzyły cywilizację łacińską, cywilizację europejską” – mówił. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/