W zamachu w afgańskiej stolicy sześciu zabitych i 105 rannych

0
386
epa07686602 Afghan men carry a dead body after a car bomb blast near a governmental institution in downtown Kabul, Afghanistan, 01 July 2019. According to reports, at least 10 people were killed and 65 others were injured after a bomb blast near the Ministry of Defense building. EPA/HEDAYATULLAH AMID Dostawca: PAP/EPA.

Wcześniej informowano o co najmniej 65 rannych.

Najpierw niedaleko ministerstwa obrony eksplodowała ciężarówka, a następnie pięciu uzbrojonych napastników wbiegło do pobliskiego wieżowca i zaczęło strzelać w stronę siedziby resortu. Policja i siły specjalne odgrodziły budynek kordonem. Strzelanina trwała siedem godzin, aż służbom udało się zabić wszystkich napastników.

“Celem (zamachu) były instalacje techniczne ministerstwa obrony” – poinformował cytowany przez agencję Reutera rzecznik resortu Zabihullah Mudżahid.

Z kolei rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Nasrat Rahimi podał, że w zamachu zginęło czterech cywilów i dwóch policjantów; dodał, że podczas operacji sił bezpieczeństwa udało się uratować 210 osób.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że do szpitala w wyniku zdarzenia trafiło około 100 ludzi. Wśród rannych jest 51 dzieci z dwóch szkół, które mieszczą się niedaleko miejsca zdarzenia; odniosły rany od odłamków szkła.

Do zamachu doszło w czasie, gdy od soboty w Katarze trwa siódma już runda rozmów pokojowych między przedstawicielami władz USA i talibami w calu zakończenia wieloletniego konfliktu zbrojnego w Afganistanie. (PAP)

ulb/mc/