Warszawa: podpisano umowę z EBI na kwotę 1,5 mld zł na rozwój II linii metra

0
602
Warszawa, 08.03.2015. Znak metra przy wejściu na Stację Centrum Nauki Kopernik. W niedzielę 8 bm. uruchomiono centralny odcinek drugiej linii metra. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała podczas otwarcia, że to historyczny moment i przepraszała warszawiaków za opóźnienia przy budowie. Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska". W dniu otwarcia 8 bm. przejazd II linią jest bezpłatny. (mr) PAP/Leszek Szymański ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Warszawa/ Pasażerowie mogą korzystać z II linii metra***

Środki z kredytu mają zabezpieczyć finansowanie dalszej rozbudowy II linii metra. Chodzi o przedłużenie linii metra M2 na zachód (9,3 km) od istniejącej stacji Rondo Daszyńskiego do nowej stacji techniczno-postojowej Karolin, a także na północny-wschód (7,1 km) od stacji Dworzec Wileński do stacji Bródno.

“Warszawa jest miastem, które rozwija się niezwykle dynamicznie. Choć utrzymanie tego trendu nie jest łatwe, ze względu na stale rosnące obciążenia. Mimo to jesteśmy zdeterminowani by inwestować w jakość miejskiej infrastruktury. Między innymi chcemy by warszawianki i warszawiacy korzystali z nowoczesnej i przyjaznej środowisku komunikacji miejskiej, w tym z kolejnych odcinków metra” – powiedział z tej okazji prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jak podkreślił, “dlatego też podjęliśmy decyzję o podpisaniu umowy kredytowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, która przez kolejne lata będzie zabezpieczać finansowanie dalszej rozbudowany podziemnej kolei”.

W połowie września pociągi II linii metra zaczęły kursować nowym odcinkiem wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku. Cała druga linia metra ma być gotowa przed 2023 r.

Metro Warszawskie wybrało także wykonawcę projektu i budowy ostatniego odcinka drugiej linii metra na Bemowie – od stacji Techniczno-Postojowej Mory do stacji C3 Lazurowa. To około 4 km trasy, które w 48 miesięcy od dnia podpisania umowy wykona konsorcjum firm Gulermak i Astaldi. Firmy te zostały także zwycięzcami w przetargu na budowę metra na Targówku.

Dziennie z centralnego odcinka linii M2 korzysta około 150 tys. pasażerów. (PAP)

nmk/ robs/