Wenezuela: Guaido wzywa armię do zakończenia “uzurpacji” Maduro

0
101
epa07537759 (FILE) - Venezuelan National Assembly President Juan Guaido gives a speech during a march at the Brion Square, in Caracas, Venezuela, 27 April 2019 (reissued 30 April 2019). According to reports, Venezuelan opposition leader Leopoldo Lopez was freed from his house arrest, appearing with Guaido in a video telling supporters to take to the streets in order to end the regime of President Nicolas Maduro. EPA/Rafael Hernández Dostawca: PAP/EPA.

Przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido oświadczył we wtorek, że rozpoczęła się “końcowa faza” jego planu odsunięcia od władzy Nicolasa Maduro i wezwał Wenezuelczyków oraz armię do poparcia go, aby zakończyć “uzurpację” Maduro.

“Narodowe siły zbrojne podjęły właściwą decyzję i liczną na poparcie wenezuelskiego narodu” – mówił Guaido w nagraniu wideo zamieszczonym na jego koncie na Twitterze. Na nagraniu, które zostało zrobione w bazie lotniczej La Carlota w Caracas, Guaido przemawia w towarzystwie kilku osób w wojskowych mundurach oraz opozycyjnego polityka Leopoldo Lopeza, który od prawie dwóch lat przebywa w areszcie domowym.

Odnosząc się do tego nagrania, minister informacji Wenezueli Jorge Rodriguez napisał na Twitterze, że rząd mierzy się z małą grupką “wojskowych zdrajców”, którzy usiłują wzniecić pucz.

Na środę 1 maja w Wenezueli planowane są demonstracje, w tym jak zapowiedział Guaido, “największy marsz w historii Wenezueli”.

W Wenezueli od ponad trzech miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną. Jako pierwsze Guaido za prawowitego reprezentanta Wenezueli uznały Stany Zjednoczone, a ich śladem poszło ok. 50 innych państw, w tym większość członków UE. (PAP)

bjn/ kar/

Dodaj komentarz