Wicepremier Szydło: współpraca Polski i Węgier mocnym punktem w przyszłym PE

0
83
epa07560051 Deputy Prime Minister Beata Szydlo of Poland (R) and Hungarian Justice Minister Laszlo Trocsanyi attend the Europe of Central Europe conference held in Larus Convention Center in Budapest, Hungary, 10 May 2019. EPA/Zoltan Mathe HUNGARY OUT Dostawca: PAP/EPA.

„Polska i Węgry mają wspólny punkt widzenia na wyzwania, które stoją przed Unią Europejską, na to, jak powinny przebiegać reformy, na to, w jaki sposób powinny być kreowane polityka gospodarcza, polityka wspólnotowa, wspólnego rynku, ta dotycząca również projektów i programów społecznych, kryzysu migracyjnego. I ta współpraca pomiędzy parlamentarzystami Polski i Węgier będzie mocnym punktem w przyszłym Parlamencie Europejskim” – powiedziała wicepremier w rozmowie z PAP.

Szydło spotkała się w czwartek z Trocsanyim, z którym rozmawiała m.in. o wyborach do PE, o możliwościach współpracy i o tym, co jest potrzebne do zmian w Unii Europejskiej.

„Chcemy podejmować wspólne wyzwania dotyczące reform w UE, również tych instytucjonalnych. (…) Niewątpliwie państwa członkowskie z naszego regionu Europy – bo podobny punkt widzenia mają również i członkowie Grupy Wyszehradzkiej na przykład – będą miały moim zdaniem w tej chwili bardzo duży wpływ na to, co będzie działo się w Unii Europejskiej” – oceniła.

Pytana o współpracę PiS i rządzącej na Węgrzech partii Fidesz w kontekście ich przynależności do frakcji w nowym PE, Szydło zauważyła, że reprezentacja Prawa i Sprawiedliwości jest członkiem Europy Konserwatystów i Reformatorów i wyraziła nadzieję, że grupa ta będzie się rozwijała i będzie silnym punktem PE. (PAP)

mw/ akl/ ap/