Wiceszef MSZ Ukrainy: pozytywna odpowiedź na polski wniosek w sprawie ekshumacji

0
822
Ostrówki, Ukraina, 28.07.2011. Archeolodzy wytyczają stanowisko ze zbiorową mogiłą na tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Ukrainie, 28 bm. Specjaliści z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa rozpoczęli tam kolejny etap poszukiwań szczątków około 300 Polaków, którzy w 1943 roku zginęli z rąk UPA. (dd/kru) PAP/Darek Delmanowicz

“Mamy konkretne ustalenia i zaczęliśmy je realizować. Od słów przechodzimy do działań; w ubiegłym tygodniu pan ambasador (Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki) przekazał wniosek na prace ekshumacyjne, w tym tygodniu przekazaliśmy naszą, pozytywną odpowiedź stronie polskiej, więc idziemy dalej dobrą drogą” – powiedział Bodnar w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Kijowie.

Dyplomata wyjaśnił, że w ramach kolejnych kroków strona polska powinna teraz wybrać ukraińskiego wykonawcę prac poszukiwawczych i ekshumacji, a ten powinien uzyskać niezbędne pozwolenia ukraińskich władz.

“I można będzie przystąpić do pracy wraz z polskimi ekspertami. Początek procesu, czyli to na czym zależało stronie polskiej, już mamy; z naszej strony odpowiedź jest pozytywna” – oświadczył Bodnar. (PAP)

jjk/ ap/