Włochy: zmarł były szef dyplomacji, przyjaciel Polski Gianni De Michelis

0
133
epa000413434 (FILES) A file photo dated 11 January 2005 showing the secretary of Italy's Nuovo Psi (New Italian Socialist Party) Gianni De Michelis. The national secretariat of New Psi decided on Friday 15 April 2005 to withdraw from Prime Minister Silvio Berlusconi's cabinet, after Union of Christian Democrats (UDC) party had earlier today decided to withdraw its ministers, deepening the government's crisis which began after last week's rout at regional elections. EPA/GIULIA MUIR

De Michelis przez wiele lat zasiadł w kierownictwie Włoskiej Partii Socjalistycznej; był bliskim współpracownikiem jej przywódcy, byłego premiera Bettino Craxiego.

Kierował klubem socjalistów w Izbie Deputowanych. Począwszy od roku 1980 był ministrem w kilku rządach, m.in. w gabinecie Craxiego. Przez rok był wicepremierem w rządzie Ciriaco De Mity. Od 1989 do 1992 roku był ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Giulio Andreottiego.

De Michelis uczestniczył w inicjatywach niesienia pomocy polskiej opozycji demokratycznej w latach 80. i był rzecznikiem spraw Polski na arenie międzynarodowej po transformacji w 1989 roku, a także jej integracji z Unią Europejską.

Kiedy na początku lat 90. we Włoszech wybuchła wielka afera korupcyjna w świecie polityki, także on jako prominentny działacz partii socjalistycznej został oskarżony o łapówkarstwo i nielegalne finansowanie ugrupowania. Wszczęto przeciwko niemu łącznie 36 śledztw. Otrzymał wyrok 2 lat w zawieszeniu.

Od 2004 do 2009 roku zasiadał w Parlamencie Europejskim.

Był jedną z najbardziej malowniczych postaci włoskiej sceny politycznej – podkreślają media. Wspominają go również jako bywalca dyskotek i nocnych klubów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/