Woś: Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt komisji ds. pedofilii

0
2362
Warszawa, 12.06.2019. Minister, członek Rady Ministrów Michał Woś podczas spotkania w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, 12 bm. (ps/awol) PAP/Paweł Supernak

Woś w poinformował w Polskim Radiu 24, że w poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy dotyczącej komisji ds. pedofilii. “Są duże szanse – skoro przyjął ją Komitet Stały wczoraj – że dzisiaj ustawa będzie przedmiotem obrad rządu i że dzisiaj rząd przyjmie ustawę o komisji ws. pedofilii” – dodał.

Poinformował, że obecnie projekt zakłada, że w komisji znajdą się przedstawiciele parlamentu wybierani większością 3/5 głosów, a także przedstawiciele: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka. Udział w pracach komisji ma mieć także grono ekspertów.

Minister zaznaczył, że zakres prac komisji będzie szeroki.

Woś przypomniał, że 1 stycznia 2018 r. uruchomiony został rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Podkreślił, że ze choć rejestr nie odnotowuje zawodu osób, które są w nim umieszczone, to jednak z innych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej wynika, że duchowni odbywający karę za takie przestępstwa stanowią “drobny procent całego społeczeństwa”.

“Nie można sobie wmówić tego, że temat pedofilii jest tematem tylko i wyłącznie kościelnym. Oczywiście Kościół kiedyś miał inne procedury, teraz zostały wdrożone skuteczniejsze, lepsze procedury twardej współpracy z organami państwa, zawiadamiania o wszelkiego rodzaju przypadkach. Zresztą niedawno prokuratura postawiła zarzuty kolejnej osobie i to jest wynik współpracy z kurią – to znaczy sama kuria zawiadomiła, że jakaś czarna owca w środowisku się znalazła i jest realizowany program zero tolerancji” – powiedział minister.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ krap/