Wrocławski sąd uniewinnił oskarżonego o napaść na policjantów

0
3378
Wrocław, 30.09.2019. Sędzia Anna Kegel (P) w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia, 30 bm. Ogłoszono wyrok w procesie mężczyzny oskarżonego o napaść na policjantów. (sko) PAP/Maciej Kulczyński

Igor Stachowiak został zatrzymany na wrocławskim Rynku nad ranem 16 maja 2016 roku i przewieziony do komisariatu, gdzie zmarł. Śledztwo wykazało, że policjanci znęcali się nad nim m.in. używając paralizatora. Za przekroczenie uprawnień czterech byłych funkcjonariuszy w czerwcu 2019 roku zostało skazanych na kary bezwzględnego więzienia od 2 lat do 2,5 roku.

Patryk H. również został zatrzymany podczas interwencji policjantów 16 maja 2016 r. w Rynku, gdyż zdaniem funkcjonariuszy utrudniał on im wykonywanie obowiązków służbowych. Potem w trakcie śledztwa prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza na służbie: miał popychać i szarpać za mundur policjantów.

W poniedziałek Sąd dla Wrocławia-Śródmieścia uniewinnił Patryka H. Sędzia Anna Kegel w uzasadnieniu wyroku podkreśliła, że zeznaniach świadków – zarówno kolegów oskarżonego, jak i poszkodowanych funkcjonariuszy – były rozbieżności, natomiast materiał dowodowy w formie zapisów z monitoringu nie potwierdził, że doszło do przestępstwa.

„W momencie, gdy poszkodowany funkcjonariusz mówił, że doszło do naruszenia nietykalności, to nagranie tego akurat nie potwierdza. Oskarżony Patryk H. opierał się, gdyż nie chciał być zakuty w kajdanki, ale takie zachowanie, czyli opieranie się to nie było naruszenie nietykalności funkcjonariusza” – powiedziała sędzia Kegel.

Wyrok nie jest prawomocny.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ robs/