Wybory prezydenckie w Afganistanie w atmosferze zagrożenia bezpieczeństwa

0
942
epaselect epa07875547 Voters line up at a polling station to cast their ballot during the presidential elections, in Jalalabad, Afghanistan, 28 September 2019. The Afghan presidentical elections will take place nationwide on 28 September amidst a maximum security alert over the looming threat of violence by Taliban insurgency. A national peace and a stronger economy are Afghan voters' main concerns as the country heads to the polls for its fourth presidential election since the fall of the Taliban regime in 2001. EPA/GHULAMULLAH HABIBI Dostawca: PAP/EPA.

Wybory odbywać się będą w atmosferze dużego zagrożenia bezpieczeństwa. Do urn nie pójdą talibowie, którzy groźbami próbują storpedować głosowanie. W związku z tym we wszystkich 34 prowincjach rozmieszczono dziesiątki tysięcy wojskowych, którzy mają strzec bezpieczeństwa elektoratu.

Według afgańskiego MSW w dniu wyborów miała zostać rozmieszczona jedna trzecia z liczących ok. 300 tys. członków Afgańskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa i Obrony, w tym zarówno wojska, jak i policji. Niezależna Komisja Wyborcza zwróciła się o zabezpieczenie 5373 lokali do głosowania, ale służby bezpieczeństwa zapowiedziały, że nie są w stanie tego uczynić w 410 miejscach.

W Afganistanie nadal trwa stan politycznej niepewności, bowiem niedawno załamały się negocjacje USA z talibami. Zakończona w środę kampania przed dwukrotnie przesuwanymi wyborami ledwo się odbyła, ponieważ układ z talibami wydawał się nieuchronny, a ostateczne porozumienie miało opóźnić wybory.

Oprócz Ghaniego i Abdullaha w wyborach startuje jeszcze 14 kandydatów, w tym były lider mudżahedinów Gulbuddin Hekmatjar, roszczący sobie pretensje do tytułu przywódcy Pasztunów, stanowiących prawie połowę ludności Afganistanu.

Zgodnie z prawem kandydat na prezydenta Afganistanu musi być muzułmaninem, mieć obywatelstwo tego kraju i skończone 40 lat. Jeśli w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów, odbędzie się 23 listopada druga tura z udziałem dwójki kandydatów, którzy zdobędą najwięcej głosów. (PAP)

zm/