Yami Gemeda i Rebecca Jepchirchir zwycięzcami Maratonu Warszawskiego

0
493
Warszawa, 29.09.2019. Zwyciężczyni Rebecca Korir z Kenii pozuje do zdjęcia na mecie 41. PZU Maratonu Warszawskiego, 29 bm. (gj) PAP/Paweł Supernak

W niedzielnym biegu dominowali zawodnicy z Afryki, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium. Gemeda wyprzedził rodaków – walczącego z nim do końca o zwycięstwo Chalachewa Asmamawa Tiruneha (2:11.54) oraz Endale Abenjeha Belachewa (2:15.10).

Największe powody do radości miała jednak Jepchirpir. Ponieważ straciła nie więcej niż 18 minut do najszybszego mężczyzny, to jej przypadła w udziale nagroda główna – czerwony Fiat Tipo. Ponadto ustanowiła rekord życiowy i Maratonu Warszawskiego – 2:29.04.

Początkowo kroku biegaczom z Afryki próbował dotrzymywać mistrz kraju w półmaratonie i olimpijczyk z Rio de Janeiro Artur Kozłowski, ale na półmetku miał już blisko cztery minuty straty. Później wyraźnie zwolnił, dobiegł do mety, ale już w znacznie niższym tempie.

W tej sytuacji najlepszym Polakiem okazał się dwukrotny zwycięzca biegu Wings for Life Dariusz Nożyński, który uzyskał czas 2:24.52.

Najlepszą Polką była medalistka mistrzostw Europy w wioślarstwie Joanna Dorociak. W swoim pierwszym starcie na królewskim dystansie udało jej się uzyskać czas poniżej trzech godzin. Dało jej to szóste miejsce wśród kobiet.

W tym roku wystartowało blisko pięć tysięcy osób. Start zlokalizowano na ulicy Konwiktorskiej, a metę na Wybrzeżu Gdańskim, w okolicy Parku Fontann. Uczestnicy biegli m.in. przez Ogród Zoologiczny i Łazienki. W towarzyszącym maratonowi biegu na 5 km najlepsi byli Aleksander Dragan (14.38) i Ewa Jagielska (16.42). (PAP)

krys/ giel/