Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich w Afganistanie

0
104
epa07876264 An Afghan man casts his ballot during the presidential elections, in Kabul, Afghanistan, 28 September 2019. The Afghan presidential elections will take place nationwide on 28 September amidst a maximum security alert over the looming threat of violence by Taliban insurgency. A national peace and a stronger economy are Afghan voters' main concerns as the country heads to the polls for its fourth presidential election since the fall of the Taliban regime in 2001. EPA/HEDAYATULLAH AMID Dostawca: PAP/EPA.

Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7 (godz. 4.30 w Polsce) i zamknięte o godz. 17 (godz. 14.30) po przedłużeniu głosowania przez Niezależną Komisję Wyborczą. Otwarcie lokali również przełożono ze względu na to, że nie wszystkie były w stanie rozpocząć przyjmowanie wyborców w wyznaczonym czasie.

Wstępnych wyników oczekuje się dopiero po 17 października, a końcowych 7 listopada. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie co najmniej 51 proc. głosów, dwaj kandydaci z najwyższymi wynikami zmierzą się w drugiej turze 23 listopada.

W kraju zgłoszono wiele skarg na stwierdzone podczas głosowania nieprawidłowości. Zgłaszano m.in. sytuacje, kiedy listy wyborców były niekompletne lub zaginęły, maszyny do identyfikacji danych biometrycznych wyborców nie działały prawidłowo oraz brakowało osób przeszkolonych w ich używaniu.

W kilku miejscach, głównie na południu i północy Afganistanu, doszło do zamachów przeprowadzonych przez talibów. Według agencji dpa, która powołuje się na przedstawicieli władz kilku prowincji, w atakach zginęły co najmniej trzy osoby, a 24 odniosły obrażenia.

Wiodącym pretendentem do najwyższego urzędu w państwie jest ubiegający się o reelekcję Aszraf Ghani, oskarżany o korupcję i nadużycie władzy. Za jego największego rywala uważa się obecnego premiera, Abdullaha Abdullaha. Oprócz nich startowało jeszcze 14 kandydatów, w tym były lider mudżahedinów, 70-letni komendant Gulbuddin Hekmatjar, roszczący sobie pretensje do tytułu przywódcy Pasztunów (prawie połowa ludności Afganistanu) i wszystkich muzułmańskich radykałów. (PAP)

akl/ ap/