Zbigniew Ziobro: bitwa o zmianę polskiego sądownictwa nie jest łatwa

0
253
Katowice, 07.07.2019. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (L) i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (P) podczas sesji „System sprawiedliwości”, w trzecim dniu Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska 2019", 7 bm. w Katowicach. (mr) PAP/Andrzej Grygiel

W Katowicach od piątku trwa trzydniowa konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy – “Myśląc: Polska”, z kilkunastoma sesjami plenarnymi i z kilkudziesięcioma panelami eksperckimi. W niedzielę przed południem odbyła się m.in. sesja poświęcona wymiarowi sprawiedliwości z udziałem ministra Ziobry i wiceszefów resortu sprawiedliwości.

“Rządy tych sędziów, którzy uważają się sami za nadzwyczajną kastę z definicji nie mogą być rządami prawa” – powiedział w niedzielę Ziobro. Jak dodał “pycha bowiem nie idzie w parze z pokorą, a pokora jest istotą służby, jaką jest władza, w tym władza sądownicza”.

Ocenił, że “mamy problem ze sferą, która wypełnia prawo i jest związana z mentalnością, kulturą – można też powiedzieć mentalnością postkomunistyczną, która jakże żywo daje o sobie znać w obszarze funkcjonowania sądownictwa”. “Do tej pory nigdy nie udało nam się rozliczyć z dziedzictwem komunizmu w obszarze sądownictwa, nie nazwaliśmy zła złem” – mówił Ziobro.

“Nie widać też entuzjazmu i nigdy nie było go widać w gremiach środowisk sędziowskich, aby odciąć się od tej przeszłości” – powiedział. Jak podkreślił “dlatego podjęliśmy się wielkiej reformy sądownictwa, aby doprowadzić do zmiany postawy, myślenia, mentalności w środowisku sędziowskim, które powinno pamiętać, że demokracja to nie tylko fasada, ale demokracja ma i może mieć wpływ na funkcjonowanie sądownictwa, a sędziowie to nie jest jakaś zamknięta kasta, która sama siebie może wybierać i tworzyć państwo w państwie obok demokracji”. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mok/