Zełenski: liderzy UE zapewnili nas, że sankcje wobec Rosji będą utrzymane

0
2922
epa07703844 Ukrainian President Volodymyr Zelensky (C-top), European Union Council President Donald Tusk (C-R-top) and European Commission President Jean-Claude Juncker (C-L-top) attend signing documents ceremony before their press conference in Kiev, Ukraine, 08 July 2019. The 21st Ukraine-EU summit takes place to strengthen political and economic ties. EPA/SERGEY DOLZHENKO Dostawca: PAP/EPA.

„Rad byłem usłyszeć dziś od naszych europejskich przyjaciół, że ich stanowisko wobec zachowania Rosji jest jasne i niezmienne. Sankcje sektorowe oraz krymskie zostaną przedłużone odpowiednio o kolejne 12 i sześć miesięcy” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej podsumowującej szczyt

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk potwierdził, że UE nadal będzie wspierać integralność i suwerenność Ukrainy.

„Nie uznawaliśmy i nie uznajemy bezprawnej aneksji Krymu i Sewastopola (w ukraińskim prawie jest on oddzielną jednostką administracyjną). Zaledwie kilka dni temu UE jednogłośnie przedłużyła sankcje przeciwko Rosji na kolejnych sześć miesięcy. Pozostaną one w sile do pełnej implementacji mińskich porozumień” – oświadczył Tusk.

Zapewnił, że UE będzie nadal wspierała realizację porozumień w sprawie konfliktu w Donbasie. „Zrozumiałe jest, że mińskie porozumienia jak nigdy potrzebują dziś pełnej realizacji przez obie strony. Rosja ponosi w związku z tym szczególną odpowiedzialność” – podkreślił.

W deklaracji, którą przyjęto w podsumowaniu szczytu, potwierdzono zobowiązanie do wzmacniania stowarzyszenia politycznego i integracji ekonomicznej Ukrainy z Unią Europejską na podstawie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu Ukraina-UE.

„W tym kontekście uznaliśmy europejskie dążenia Ukrainy i przyjęliśmy z zadowoleniem jej europejski wybór (…). Zgodziliśmy się w pełni korzystać z potencjału umowy i podkreśliliśmy ważność kontynuowania przez Ukrainę jej zobowiązań dla osiągnięcia tego celu” – czytamy. (PAP)

jjk/ akl/ kar/