Zełenski zapewnia w NATO o euroatlantyckich aspiracjach Ukrainy

0
1352
epa07625270 Ukrainian President Volodymyr Zelensky and NATO Secretary General Jens Stoltenberg (not seen) give a press conference after a meeting at NATO headquarter in Brussels, Belgium, 04 June 2019. EPA/STEPHANIE LECOCQ Dostawca: PAP/EPA.

Zełenski składa we wtorek w Brukseli swoją pierwszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia urzędu. Poza rozmowami w NATO ma również spotkania z szefami instytucji unijnych.

“Strategiczny kurs Ukrainy, by osiągnąć pełne członkostwo w UE i NATO, zabezpieczony w konstytucji Ukrainy, pozostaje niezmienny. To priorytet naszej polityki zagranicznej” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym.

Stoltenberg z kolei podkreślał, że Sojusz szanuje wybory krajów, które nie chcą dołączać do NATO, i tych, które chcą to robić, wskazując, że żadne państwo trzecie nie ma prawa do ingerowania w takie decyzje. Podkreślił w tym kontekście utrzymywanie polityki otwartych drzwi przez NATO.

Ukraina w czasie prezydentury poprzednika obecnego prezydenta, Petra Poroszenki, również mocno podkreślała swoje aspiracje euroatlantyckie. Współpraca Sojuszu z Kijowem zacieśniła się po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 r.

W 2017 r. ukraiński parlament zdefiniował prawnie, że członkostwo w NATO jest strategicznym celem polityki zagranicznej i bezpieczeństwa tego państwa. (PAP)

stk/ ulb/ mc/